Bakan Şimşek: Merkez Bankası’na desteğimiz tamdır

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu sabah TCMB’nin açıkladığı ilave sıkılaştırma kararları üzerine bir açıklama yaptı. Bakan Şimşek, dezenflasyonun zaman ve kararlılık gerektirdiğini belirtti.

”MERKEZ BANKASI’NA DESTEĞİMİZ TAMDIR”

 Bakan Şimşek “Şubat ayında enflasyon beklentilerin üzerinde gerçekleşti.” dedi.

TCMB’nin bu sabah açıkladığı ilave sıkılaştırma kararlarının enflasyonist eğilimlerini kıracağını söyleyen Şimşek “TCMB’nin ilave sıkılaşma adımlarının büyümede dengelenmeye, cari açıkta daralmaya ve enflasyonist eğilimleri kırmaya katkısı olacaktır.” dedi.

Bakan Şimşek’in açıklaması şöyle;

“Aylık enflasyon şubat ayında beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Dezenflasyon zaman ve kararlılık gerektiriyor. Sabırla ve azimle fiyat istikrarı sağlanıncaya kadar çalışmaya devam edeceğiz. Merkez Bankası’na desteğimiz tamdır. TCMB’nin ilave sıkılaşma adımlarının büyümede dengelenmeye, cari açıkta daralmaya ve enflasyonist eğilimleri kırmaya katkısı olacaktır.”

Merkez Bankası, ilave sıkılaşma adımlarına yönelik bir basın duyurusu paylaştı, sıkı para politikası duruşunu destekleyici ilave sıkılaşma adımları attığını vurguladı.

MERKEZ BANKASI KREDİLER İÇİN YENİ KARARI AÇIKLADI

Yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kredi büyümesine dayalı menkul kıymet tesisi kapsamında; TL ticari krediler için yüzde 2,5 olan aylık büyüme sınırının yüzde 2’ye indirilmesine, ihtiyaç kredilerinde yüzde 3 olan aylık büyüme sınırının yüzde 2’ye düşürülmesine, taşıt kredilerinde ise yüzde 2 sınırının korunmasına karar verilmiştir.”

Kredi büyüme sınırlarına ilişkin uygulamanın etkinliğini artırmak amacıyla, menkul kıymet tesisine ek olarak, kredi büyümesine dayalı zorunlu karşılık tesis edilmesine yönelik çalışmaların da sürdüğü belirtildi. Ayrıca, parasal aktarım mekanizmasının güçlendirilmesine yönelik ilave adımlar üzerinde de çalışıldığı vurgulandı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x